II Kp 868/22 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Suwałkach z 2022-12-30

Sygnatura akt II Kp 868/22

Sygnatura prokuratorska3005-1. Ds 103.2022

POSTANOWIENIE

o tymczasowym aresztowaniu w postępowaniu przygotowawczym

S., dnia 30 grudnia 2022 r.

Sąd Rejonowy w Suwałkach – II Wydział Karny

Przewodniczący Sędzia Dominik Czeszkiewicz

Protokolant st. sekr. sądowy Agata Janiszewska

przy udziale Prokuratora Joanna Orchowska

na posiedzeniu w dniu 30/12/2022 r.

z wniosku Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Suwałkach

z dnia 30/12/2022 r.

w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do

P. S.

Zatrzymanego w dniu 29/12/2022 r. o godz. 22:50

podejrzanego o to, że:

w dniu 24.07.2022r. w miejscowości K., gm. Rutka Tartak zorganizował wspólnie i w porozumieniu z S. P. i innymi nieustalonymi dotąd osobami przekroczenie granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom z Republiki Litwy do Rzeczypospolitej Polskiej trzem obywatelom Iraku: F. A. , Y. H., P. T. wraz z ustaloną nieletnią obywatelką Iraku, w ten sposób, że zorganizował środek transportu tj. samochód m-ki C. (...) nr rej. (...), którym przewożeni byli obywatele Iraku z nieustalonego miejsca na terytorium Litwy do innego nieustalonego miejsca na terytorium Polski lub innych krajów oraz pilotował przejazd w/w pojazdu

tj. o czyn z art. 264 § 3 kk

na podstawie art. 249 § 1 kpk, art. 258 § 1 pkt 2 i § 2 kpk, art. 263 § 1 kpk, art. 257 § 2 kpk, art. 266 § 1 i 2 kpk

p o s t a n a w i a

zastosować wobec podejrzanego P. S. s. V. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 /trzech/ miesięcy tj. od dnia 29/12/2022r. godz. 22:50 do dnia 29/03/2023r. godz. 22:50 z zastrzeżeniem, że środek ten ulegnie uchyleniu z chwilą złożenia nie później niż do dnia 20 stycznia 2023 r. poręczenia majątkowego w wysokości 20.000,- (dwadzieścia tysięcy) złotych.

UZASADNIENIE

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wystąpiła o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Wniosek o tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy prokurator umotywował obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanego, jak też grożącą mu surową karą oraz uzasadnioną obawą ucieczki i ukrycia się.

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek prokuratora zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu zgromadzony dotychczas materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo. Materiał ten obejmuje m.in.: notatki urzędowe, protokoły zatrzymania, zeznania przesłuchanych świadków, wyjaśnienia podejrzanego S. P., dokumentacja fotograficzna. Stąd też została spełniona ogólna przesłanka, do zastosowania środka zapobiegawczego, przewidziana w art. 249 § 1 kpk.

W ocenie Sądu w sprawie zachodzą również przesłanki szczególne stosowania tymczasowego aresztowania. Po pierwsze występuje obawa matactwa procesowego ze strony podejrzanego (art. 258 § 1 pkt 2 kpk). Uzasadnia ona przekonanie, że w przypadku nie zastosowania tymczasowego aresztowania podejmie on próby nakłaniania świadków bądź innych sprawców do składania fałszywych zeznań albo w inny bezprawny sposób będzie utrudniał postępowanie karne. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Nie ulega wątpliwości, że w popełnieniu przestępstwa uczestniczyły inne osoby, które do tej pory nie zostały zatrzymane. Zachodzi obawa, że przebywając na wolności podejrzany mogłaby kontaktować się z tymi osobami, aby uniknęli odpowiedzialności karnej. Zauważyć też należy, że podejrzany nie ma w kraju miejsca stałego pobytu.

Postępowanie przygotowawcze jest we wstępnej fazie, w sprawie zachodzi potrzeba wykonania szeregu czynności dowodowych i procesowych, które pozwolą ustalić pełną rolę podejrzanego w przestępczym procederze.

Kolejną przesłanką szczególną przemawiającą za zastosowaniem tymczasowego aresztowania jest grożąca podejrzanemu surowa kara (art. 258 § 2 kpk). Podejrzany stoi pod zarzutem popełnienia czynu, który jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8. Realność wymierzenia podejrzanej surowej kary, w przypadku jego skazania, nie przesądzając oczywiście na obecnym etapie jego winy, może powodować, że podejmie on działania w celu zdestabilizowania prawidłowego toku postępowania.

Tym niemniej, mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, Sąd zauważa, iż prawidłowy tok postępowania można osiągnąć również poprzez zastosowanie wobec podejrzanego poręczenia majątkowego w wysokości 20.000 zł. Określona przez Sąd kwota poręczenia majątkowego daje gwarancję, że podejrzany stawi się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie i nie będzie utrudniał przebiegu postępowania. Wysokość zastosowanego poręczenia jest adekwatna do powagi przestępstwa zarzucanego podejrzanemu oraz do jego sytuacji majątkowej.

W tym stanie rzeczy Sąd uznał, że jedynie wskazane w sentencji postanowienia środki zapobiegawcze – areszt alternatywnie z poręczeniem majątkowym - są w stanie zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania.

Jednocześnie brak jest po stronie podejrzanego przesłanek z art. 259 § 1 kpk, które nakazywałyby odstąpienie od tymczasowego aresztowania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Sędzia Dominik Czeszkiewicz

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH TYMCZASOWO ARESZTOWANEGO

W POSTĘPOWANIU KARNYM

Tymczasowo aresztowanemu przysługują wymienione poniżej uprawnienia:

1. Prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, bez konieczności podania przyczyn odmowy (art. 175 § 1) 1).

2. Prawo do korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy. Jeżeli tymczasowo aresztowany wykaże, że nie stać go na obrońcę, sąd może wyznaczyć obrońcę z urzędu (art. 78 § 1). Na żądanie tymczasowo aresztowanego, który nie ma obrońcy, i bez względu na jego sytuację majątkową, sąd wyznacza obrońcę z urzędu do udziału w posiedzeniu sądu dotyczącym przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania oraz rozpoznania zażalenia na zastosowanie lub prze-dłużenie stosowania tego środka (art. 249 § 5). W wypadku skazania lub warunkowego umorzenia postępowania karnego tymczasowo aresztowany może zostać obciążony kosztami obrony z urzędu (art. 627, art. 629).

3. Jeżeli tymczasowo aresztowany nie zna wystarczająco języka polskiego – prawo do korzystania z bezpłatnej po-mocy tłumacza (art. 72 § 1).

4. Prawo do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby, jak również pracodawcy, szkoły, uczelni, dowódcy oraz osoby zarządzającej przedsiębiorstwem zatrzymanego albo przedsiębiorstwem, za które jest on odpowiedzialny, o aresztowaniu (art. 261 § 1, § 2 i § 3). O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd zawiadamia organ pro-wadzący przeciwko aresztowanemu postępowanie w innej sprawie, o ile o nim wie (art. 261 § 2a).

5. Jeżeli tymczasowo aresztowany nie jest obywatelem polskim – prawo do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego jest obywatelem (art. 612 § 1). Jeżeli przewiduje to umowa konsularna między Polską a państwem, którego tymczasowo aresztowany jest obywatelem, właściwy urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne zostaną poinformowane o aresztowaniu również bez jego prośby.

6. Prawo do informacji o treści zarzutów, ich uzupełnieniu i zmianach oraz kwalifikacji prawnej zarzucanego przestępstwa (art. 313 § 1, art. 314, art. 325a § 2 i art. 325g § 2).

7. Prawo do przeglądania akt w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania (art. 156 § 5a), z wyłączeniem zeznań niektórych świadków (art. 250 § 2b).

8. Prawo do wniesienia do sądu zażalenia na tymczasowe aresztowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania odpisu postanowienia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania (art. 252).

9. Prawo do złożenia wniosku o uchylenie lub zmianę tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy, niełączący się z pozbawieniem wolności. Środkiem takim może być dozór Policji lub dozór przełożonego wojskowego, poręczenie majątkowe lub osobiste, zakaz opuszczania kraju, obowiązek opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zawieszenie w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu, powstrzymanie się od określonej działalności lub od prowadzenia pojazdów. Wniosek zostanie rozstrzygnięty w ciągu 3 dni przez prokuratora lub sąd. Na postanowienie prokuratora lub sądu tymczasowo aresztowany może złożyć zażalenie tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania poprzedniego postanowienia w sprawie tymczasowego aresztowania (art. 254 § 1 i § 2).

10. Prawo do zapewnienia niezbędnej pomocy medycznej.

Potwierdzam otrzymanie pouczenia oraz odpisu postanowienia

............................................................................

(data, godzina, podpis)

_______________________________

1)Jeżeli nie wskazano innej podstawy prawnej, przepisy w nawiasach oznaczają odpowiednie artykuły ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.).

Przypisy:

1) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/13/UE z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym (Dz. Urz. UE L 142 z 01.06.2012, str. 1).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach tymczasowo aresztowanego w postępowaniu karnym (Dz. U. poz. 738), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 27 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks kamy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Barbara Kowalewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Suwałkach
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Dominik Czeszkiewicz
Data wytworzenia informacji: